AZİZ KOCAOĞLU

AZİZ KOCAOĞLU

Aziz KOCAOĞLU
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı 
 
1948 yılında Tokat'ta dünyaya geldi. Dedesi, Cumhuriyet'in ilk yıllarında Tokat'ta Genel Meclis Üyeliği, babası ise belediye başkanlığı görevlerinde bulunmuştu. O nedenle, çok küçük yaşlardan itibaren hep siyasetin içinde oldu. Ancak aktif siyaset yaşamı çok daha sonra başladı.
 
1973 yılında Ege Üniversitesi İktisat Fakültesi'nden mezun olduktan hemen bir yıl sonra, 1974'te İstanbul Üniversitesi'nden İşletme dalında Master derecesi aldı. İş yaşamında hem kamuda hem de özel sektörde çalışarak farklı deneyimler kazandı. 1975-1978 yılları arasında bir kamu kuruluşunda muhasebe uzmanı olarak çalıştı; 1978-1979 yılları arasında özel sektörde yöneticilik yaptı. 1979 yılında kendi işini kurdu. 1986 yılında da toprak sanayi dalında çalışmaya başlayarak sanayiciliğe de soyunmuş oldu.
 
Siyasi yaşamına İzmir’de, Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Kolları'nda başladı. 2001-2003 döneminde CHP Bornova İlçe Başkan Yardımcılığı yaptı. Bu süreçte iş yaşamıyla politik kariyerini birlikte yürütmeyi başardı.
 
28 Mart 2004 seçimlerinde CHP'den Bornova Belediye Başkanı seçildi. Önemli projelerle bu ilçeye uzun yıllar hizmet etmeye hazırlanırken, sadece 3 ay sonra, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina'nın ani vefatının ardından, 21 Haziran 2004 tarihinde gerçekleştirilen meclis toplantısında oybirliğiyle İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na getirildi. Hazırlıksız seçildiği bu göreve adapte olabilmek için geceli gündüz çalışırken, iki ay sonra da Belediyeler Yasası’ndaki değişiklikle sorumluluk bölgesi tam 5 kat birden büyüdü.
 
Buna rağmen yılmayarak çalıştı, yeni projeler üretti ve sınırlarına sonradan dahil olan yerleşim birimlerine yıllardır bekledikleri hizmeti götürdü. Hem de parti ayrımı gözetmeksizin…
 
Çalışkanlığı ve herkese eşit yaklaşımı, görev süresinin bitimine doğru O’nu iyice popüler hale getirecekti. Ve beklenen oldu:
29 Mart 2009 yerel seçimlerindeki yüzde 56’lık oy oranıyla, Cumhuriyet Halk Partisi’ne Türkiye çapında “en yüksek oy artışı” getiren belediye başkanı olarak tarihe geçti.
 
Evli ve iki çocuk babası olan Aziz Kocaoğlu, tüm yaşamını ailesine ve çalışmaya adamış örnek bir aile reisi. En büyük hobileri ise çocuk yaşlarından edindiği kitap okuma alışkanlığı, uzun doğa yürüyüşleri ve yüzme. İzmir halkı onu “dürüst Başkan” sloganıyla benimsedi. Ama asıl olarak çalışkanlığı, halka yakınlığı ve tevazusu ile beğenildi.